doGA TURLARI

tatilincisi.com

BAFA GÖLÜ HERAKLİA TURU1.Gün Adana -İzmir
Siz değerli konuklarımız ile Niğde’de buluşuyoruz ve otobüsümüz ile Adana Havaalanına doğru hareket ediyoruz. Adana’dan kalkan uçağımız ile İzmir’e varış, aracımızın bizi karşılaması ile birlikte Milas’a hareket ediyoruz. İlk gün Milas sokaklarını arşınlayacağız. İlk önce 1378’de yapılmış ve Milas’ın en büyük camisi olan Ulu Camii ile gezimize başlıyoruz. Daha sonra Hisarbaşı Tepesine yürüyüp, yöre halkı tarafından Uzun Yuva olarak anılan yapıyı ziyaret ediyoruz. Burası Temmuz 2011'de tarihi eser kaçakçıların tahribatları ile ortaya çıkmış ve hatırlarsanız uzun süre gündemde kalmıştı. Buradan 1719-1720 yıllarında yapılmış Çöllüoğlu Hanı görüp, hemen yakınındaki 14. Yüzyılda tarihlenen Belen Cami ziyaret ediyoruz. Baltalı Kapıyı da gördükten sonra, ilçe ve çevresindeki ören yerlerinden ele geçen buluntuların sergilendiği Milas Müzesi geziyoruz. Yöresel yemeklerle karnımızı doyurduktan sonra, dinlenip gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. MS. 2. Yüzyılda yapılmış ve iyi korunmuş olan Gümüşkesen Anıtı isimli mezar anıtını geziyoruz. Bodrum’da ki Mausoleion’un daha küçük bir örneğidir. Buradan aracımıza binerek 1 saatlik yolculuk sonunda Kapıkırı Köyüne varıyoruz ve Bafa Gölü kenarındaki pansiyonumuza yerleşiyoruz. Akşamüzeri Bafa Gölünde tekne gezisini de yaptıktan sonra yemeğimizi yemek için pansiyona dönüyoruz.
2.Gün
Sabah kahvaltı sonrası saat 8:30 da pansiyondan depar vereceğiz. Bugünkü yürüyüş boyunca Bafa Gölü’nün güzel manzarası bize eşlik edecek. Yaklaşık 1,5 saat sonra Gökkayadaki fresklerini görüp yine 2 saatlik bir yürüyüşle Kiliselik mevkiine geleceğiz ve buradaki kiliseyi gezip öğle yemeği için mola vereceğiz. Yemek sonrası tekrar yürüyüşe geçip İkizce adalarına doğru 3 saat yürüyeceğiz. İkizce Adalarına varınca buradaki yarım adada Bizans Manastırı gezindikten sonra göl kıyısını takip ederek bir saat sonra pansiyona geleceğiz. İsteyenler burada göle girebilir. Yürüyüşümüz yaklaşık molalar dâhil 7 saat sürecek. Akşam yemeği pansiyonda.
3.Gün   İzmir - Adana

Karahayıt Köyü, Balıktaş Prehistorik Kaya Resimleri, Yediler Manastırı ve Freskleri, İsa Mağaraları ve Freskleri, Herakleia, Athena Tapınağı, Endymion Tapınağı, Agora ve Tiyatro
Kahvaltımızı yaptıktan sonra, araçla 25 dakika uzaktaki Karahayıt Köyüne gidip, oradan yürüyüşe başlayacağız. Yaklaşık 30 dakika sonra Balıktaş Prehistorik kaya resimlerini göreceğiz ve oradan 2 saatlik yürüyüş sonrası Latmostaki Yediler Manastırına gezip, Freskleri inceleyeceğiz. Burada 30 dakika gezdikten sonra tekrar Herakleiaya doğru yürüyüşe geçeceğiz ve 1,5 saat sonra İsa mağaralarını ziyaret edeceğiz. Burada kaya oyuklarındaki freskleri göreceğiz. Daha sonra Herakleiaya olan yürüyüşe devam edeceğiz. 1,5 saat sonra Herakleiadaki tapınakları, tiyatroyu ve agorasını ziyaret edip pansiyona döneceğiz. Yürüyüşümüz molalar dâhil toplam 6 saat sürecektir. Pansiyonda kısa bir moladan sonra 1 saatlik araç yolculuğu ile İzmir Havaalanına varıyoruz. Pegasus Havayolları ile Adana’ya hareket. Havaalanında karşılama ve Niğde’ye transfer ve tur sonu.
Fiyata Dahil Olanlar ;

- Rehberlik hizmeti
- Tur boyunca tüm transferler & otobüs
- Sabah Kahvaltı, Öğle Yemekleri, Akşam Yemekleri
- 2 Gece hotelde konaklama (SELENE’S PENSİON http://www.bafalake.com)
- Adana/İzmir/Adana Uçak Bileti

Fiyata Dahil Olmayanlar ;
- Müze ve ören yeri giriş ücretleri dahil değildir.
- Bafa Tekne turu (opsiyonel)

Kişi başı fiyat: XXX

Rezervasyon Tel: 0388 232 91 51 Fax: 0388 232 91 52 E-mail: cevdet@samistaltravel.com

Samistal Turizm olarak 1998 yılında başladığımız turizm sektöründe sürdürdüğümüz faaliyetimizle güvenilir, deneyimli ve dinamik çalışma sistemi ile Türkiye’ de prestijli acente olarak yer almaktayız.
Acentemizde; yurtiçi, yurtdışı tur programları, uçak biletleri, hafta sonu yatılı ve günübirlik paket turların yanında, özel gruplar için Türkiye’nin her yerinde her zevke uygun gezi organizasyonları bu alanda tecrübeli çalışanlarımız tarafından gerçekleştirilmektedir. Acentemiz biletleri istenilen adrese ulaştırmaktadır.
15 yıllık tecrübemiz, deneyimli ve uzman kadromuzla her türlü hizmeti sizlere sunabilmemiz için acentemize telefon, e-mail ve web sayfamız aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Saygılarımızla,
Samistal Turizm Seyahat Acentası

BAFA GÖLÜ
Bafa Gölü bir zamanlar Ege denizinin bir parçasıydı. Ve anakaranın derinlerine kadar uzanan Miletos körfezinin arka kısmını oluşturmaktaydı. Bu körfezde, körfez girişini denetleyen güçlü kent Miletos, Priene’nin limanı Nulochos, ayrıca Myus, Pyrrh, Latmos Herakleia'sı ve dağın adını taşıyan, Herakleia dan daha önceki küçük kent Latmos ve Miletos'a ait liman yeri Ioniapolis bulunmaktaydı.

Geç Antik Dönemden itibaren Menderes Nehri'nin taşıdığı alüvyonlar, Latmos körfezinin denizle bağlantısını gittikçe keserek ortaçağ sonlarına doğru burasını bir iç göle dönüştürdü.
Günümüzde Bafa Gölü ve çevresi 224 çeşit kuş türü barındırmaktadır. Latmos (beşparmak dağı) eteklerinde 20 tür orkide ve endemik bitki türleri bulunmaktadir. Bafa gölü 1989 yılında millipark ilan edilmiştir.65 kilometre kare alanıyle başta; Tepeli Pelikan, Balık Kartalı, Sumru, Cüce Karabatak, balıkçıllar olmak üzere birçok kuşa ve sularında ünlü yılanbalığı, Bafa Kefali, Levrek ve Çıpura gibi nefis balıklara evsahipliği yapar. Çevresindeki latmos dağında, yaban domuzları, tilki, saz vaşağı, kirpi, porsuk gibi yabani hayvanlar barınır. Göl ve çevresindeki ekosistem flora ve faunasıyla, kuş gözlemcilerinin, botanikcilerin, ressamlarin, doğa tutkunlarının, devasa kaya blokları ve antik yürüyüş rotalariyle trekking, bouldering sporcularının ve tekne turu tutkunlarının uğrak yeri olmuştur.
LATMOS’TA BİR KARİA KENTİ: HERAKLEİA
Bafa Gölü kıyısında yükselen Beşparmak, antik dönemdeki adıyle Latmos, Anadolunun kutsal dağlarından biriydi. Latmos'un zirvesindeki Tekerlek Dağı, çok eski bir taş, yağmur ve dolayısıyla bereket kültü yeriydi. Burada Anadolu hava tanrısı ile yerel bir dağ tanrısı tapınım görüyordu. Daha sonra bu tanrıların yerini hava yanrısı Zeus ile ay tanrıçası Selene'nin sevgilisi Endymion almıştır.Ayrica Herakleia kenti Pleistarch doneminde yapılmış Latmos'u boydan boya aşan taş döşeme yol ağıyla bağlıdır. Ve bu yoldan zeytin, zeytin yağı, ünlü Karia balı ve şarap ticareti yapılıyordu.
LATMOS HERAKLEİA'DA PREHİSTORİK KAYA RESİMLERİ
Son zamanlarda, M.Ö.6./5. binyılda yapılan ve şu anda 170 tanesi tespit edilen prehistorik çağ resimleri, Latmos’un tarihine yeni bir yön vermiştir.
Sırasiyle; Latmos’ta Hitit, Karia, Helenistik, Latmos Herakleia’sı, Bizans dönemi ve 13. yüzyıl sonlarinda Osmanlı topraklarına katılmıştır.
Sayısız mağarada İ.S. 7. yüzyılda Sinai'den ve Güney Arabistan'dan kovulan birçok keşiş ve münzevi buraya sığınmıştır. Latmos keşişleri içinde en etkileyici olanı, İ.S. 10. yüzyılda yaşamış ve ünü ülke sınırları dışına taşmış kutsal genç Aziz Paulos idi.
KAPIKIRI KÖYÜ
320 kişilik nüfusa sahiptir. Köylüler hayvancılık, balıkçılık, zeytincilik, arıcılık ve birkaç aile de turizm ile geçinmektedirler.
Bölgemiz turizm alaninda Türkiye'nin en önemli kültür, doğa ve milli park sınırları içersindedir.
Bafa Gölü çevresinde birçok populer şehir ve ören yerleri bulunmaktadir. Burada konaklayan turistler, Ephesus, Iasos, Labranda, Priene, Milettos, Bodrum (Halikarnasos), Kuşadası, Pamukkale, Didyma, Euromos, Alinda gibi ünlü antik şehirleri de ziyaret edebilirler.