doĞA & TREKİNG TURLARI

tatilincisi.com

 

TOROSLARIN ASi DELİKANLISI 
"YAŞAR KEMAL'İN İNCE MEMEDİNE DOKUNUŞ"
TEMALI YÜRÜYÜŞ TURLARI

Kişi Başı: 690 TL Haziran-Temmuz-Ağustos 2017
Torosların Değirmenoluk köyünün insanları köylerinin dışına çıkmazlar. Onun için buranın kendine has kanun ve töreleriyle yaşamaktadırlar. Abdi Ağa bu kanun ve töreleri koyar ve uygular. Dışarıdan köye kimse gelemez ve karışamaz.

Köyün çocuklarından İnce Memed, günlerdir Abdi Ağa'nın tarlasını sürmektedir, ancak Abdi Ağa sürekli annesini ve kendisini dövmektedir. Memed artık dayanamayacağını anlayınca her şeyi bırakıp Kesme Köyü'ne gider ve orada yaşayan bir köylü olan Süleyman'a sığınır. Memed'in yaptığı bu kaçma eylemi aslında bütün köy ahalisinin hayalidir. Memed kışı Kesme Köyü'nde geçirir. Orada çobanlık yapar. Anasını ve köyünü özlemiş olmasına rağmen dönmemekte kararlıdır. Bir gün köyden bir tanıdık onu görür ve bu haberi Memed'in annesi Döne'ye iletir. Ancak haber, köyde ağızdan ağıza yayılır ve Abdi Ağa durumu öğrenir. Daha sonra Abdi Ağa Süleyman'ın kapısına dikilir ve Memed'i alıp köye götürür. O yaz Memed hasadı yapar ve Abdi Ağa'nın topraklarını sürer. Abdi Ağa ise ceza olarak ona hasadın dörtte birini verir. O kış Memed ve anası çok zorluk çekerler.

Aradan birkaç sene geçtikten sonra Memed, arkadaşı Mustafa ile birlikte ilk defa kasabaya gider. Yolda, iyi ve mert bir eşkıya olan ve hayranlık duydukları Koca Ahmet'le karşılaşırlar. Kasabadaki yaşam Memed'i çok etkiler. Ağaların olmadığı, herkesin hür olduğu bu hayat Memed'i cezbeder. Memed, sevgilisi Hatçe'nin Abdi Ağa'nın yeğeni ile evlendiriliceğini öğrenince, Hatçe'yi kaçırmak için köye döner ve beraber kaçarlar. Hatçe ile Memed'in kaçmalarının ardından Ağa'nın adamları ve yeğeni onları yakalamak için izlerini sürerler ve bulurlar. Aralarında çatışma çıkar. Memed, Abdi Ağa'nın yeğenini öldürür, Abdi Ağa'yı yaralayıp kaçar. Hatçe ise yakalanır. Memed'in sığınacak bir yeri olmadığı için Deli Durdu denilen bir eşkıyanın çetesine katılır. Çetenin yaptığı haksızlıkları gören Memed Deli Durdu'dan nefret eder.

1.Gün : Niğde– Demirkazık Köyü – Arpalık Yaylası – Sokulupinar Niğde’de buluşma ve ve Aladağlar Mili Park alanına transfer. Aladağlar Milli Parkına ulaştıktan sonra Demirkazık köyünden yürüyüşe başlıyoruz ve Cimbar kanyonundan geçerek Arpalık yaylasına ulaşıyoruz. Arpalık yaylasından sonra 1 saatlik yürüyüş sonrasında ilk kamp alanımız olan Sokulupinar kamp alanına varış.(Kamp alanı 2.000m;) (Aksam Yemeği) 4 saat yürüyüş. Çıkış: 500m; İniş:300m. 2.Gün : Sokulupınar - Çelikbuyduran 3450 m. - Yedigöller Sabah 07h30 da kahvaltı sonrası kamp alanından hareket ediyoruz. Yaklaşık 2-3 saatlik yürüyüş sonrasında Yalak Vadisinin ağzına geliyoruz. Yalak vadisi boyunca doğuya doğru yükselerek yürüyüşe devam ediyoruz. Vaadinin bitiminde kuzeye doğru yol alarak Çelikbuyduran pınarına ulaşıyoruz. Burada mola veriyoruz ve sonrasında boyun aşılarak Yedigöller vadisinin başlangıcına çıkıyoruz. Yaklaşık 1 saat süren inişten sonra 3100 mt. Yüksekliğindeki Yedigöller bölgesine ulaşıyoruz. Burada kamp kuruyoruz. Akşam yemek. ( Turumuz esnasında eşyalarımız katırlar eşliğinde taşınıyor .) Çıkış: 1.450m; İniş: 350m;

3.Gün: Yedigöller – Emler ZİRVE 3.723m Kahvaltı'dan sonra Celikbuyduran geçidine çıkıyoruz ve buradan Emler zirvesine doğru yürüyüşümüze devam ediyoruz. Öğle yemeğini zirvede alıyoruz. Öğle yemeğinden sonra zirveden ayrılıyoruz ve gölleri ziyaret ederek kamp alanımıza ulaşıyoruz. (Aksam Yemeği) 4/5 Saat Yürüyüş. Çıkış /İniş: 623m;
4. Gün: Yedigöller – Soğukpınar Kahvaltı sonrası Soğukpınar’a hareket ediyoruz. ( 10 km ) Hacer Boğazı’ndan inişe geçiyoruz, 4-5 saat yürüyüş sonrası Hacer Ormanları içinde yer alan Soğuk Pınara ulaşıyoruz. ( 1700 m.) ve kampımızı kuruyoruz.

5.Gün : Soğukpınar – Kapuzbaşı Şelale Kahvaltı sonrası hareket ediyoruz. Bir dağ köyünün tüm özelliklerini taşıyan Ulupınar’a veya eski ismiyle Barazama Köyü’ne doğru yola çıkıyorsunuz Yaşlı çam ve sedir ormanları arasından yürüyerek köye ulaşılıyor. Sonra Kapuzbaşı Köyü’ne doğru yürümeye devam ediyorsunuz. Yolda sık sık verilen molalardan birinde Barazama Irmağı’nın sularında serinliyorsunuz Kapuzbaşı Köyü, suyunun bolluğu ve muhteşem şelaleleri ile gerçekten bir yeryüzü cennetidir Kampınız yörenin en gösterişli şelalesinin hemen altında yer almaktadır . Yürüyüşümüz yaklaşık 5 saat sürecektir. 6 Gün: Yahyalı Kahvaltı sonrasında geri dönüş.
Fiyata Dahil Olanlar :
Eşyaların kamplara jeep ve atlarla taşınması Kamp için gerekli olan bütün malzemeler (Mat, Çadır, tabak, kaşık vs…) Tüm yemek ve piknikler. (İlk gün sabah kahvaltı–Son gün öğle ve akşam yemeği hariç…) Aşçı ve personel Aladağlar milli park ücreti Rehberlik hizmeti

Fiyata Dahil Olmayanlar:
Alkollü ve Alkolsüz içecekler Ekstra Harcamalar ve Uyku Tulumu