doĞA & TREKİNG TURLARI

tatilincisi.com

 

 

 

 

 

"ÇOBAN ENDİMO'NUN AY TANRIÇASI SELENE OLAN AŞKINA TANIKLIK EDİYORUZ" TEMALI
BAFA VE HERAKLİA YÜRÜYÜŞ TURU (TREKKİNG)
Dönem: Bahar ve Yaz dönemi 2017 (2 GECE 3 GÜN)
PEGASUS HAVAYOLLARI İLE UÇUŞ
FİYAT: 590 TL Kişi Başı

1.Gün İzmir
Tüm iç hat uçuşları ile İzmir’e varış, aracımızın bizi karşılaması ile birlikte Milas’a hareket ediyoruz. İlk gün Milas sokaklarını arşınlayacağız. İlk önce 1378’de yapılmış ve Milas’ın en büyük camisi olan Ulu Camii ile gezimize başlıyoruz. Daha sonra Hisarbaşı Tepesine yürüyüp, yöre halkı tarafından Uzun Yuva olarak anılan yapıyı ziyaret ediyoruz. Burası Temmuz 2011'de tarihi eser kaçakçıların tahribatları ile ortaya çıkmış ve hatırlarsanız uzun süre gündemde kalmıştı. Buradan 1719-1720 yıllarında yapılmış Çöllüoğlu Hanı görüp, hemen yakınındaki 14. Yüzyılda tarihlenen Belen Cami ziyaret ediyoruz. Baltalı Kapıyı da gördükten sonra, ilçe ve çevresindeki ören yerlerinden ele geçen buluntuların sergilendiği Milas Müzesi geziyoruz. Yöresel yemeklerle karnımızı doyurduktan sonra, dinlenip gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. MS. 2. Yüzyılda yapılmış ve iyi korunmuş olan Gümüşkesen Anıtı isimli mezar anıtını geziyoruz. Bodrum’da ki Mausoleion’un daha küçük bir örneğidir. Buradan aracımıza binerek 1 saatlik yolculuk sonunda Kapıkırı Köyüne varıyoruz ve Bafa Gölü kenarındaki pansiyonumuza yerleşiyoruz. Akşamüzeri Bafa Gölünde tekne gezisini de yaptıktan sonra yemeğimizi yemek için pansiyona dönüyoruz.

2.Gün BAFA-HERAKLİA
Sabah kahvaltı sonrası saat 8:30 da pansiyondan depar vereceğiz. Bugünkü yürüyüş boyunca Bafa Gölü’nün güzel manzarası bize eşlik edecek. Yaklaşık 1,5 saat sonra Gökkayadaki fresklerini görüp yine 2 saatlik bir yürüyüşle Kiliselik mevkiine geleceğiz ve buradaki kiliseyi gezip öğle yemeği için mola vereceğiz. Yemek sonrası tekrar yürüyüşe geçip İkizce adalarına doğru 3 saat yürüyeceğiz. İkizce Adalarına varınca buradaki yarım adada Bizans Manastırı gezindikten sonra göl kıyısını takip ederek bir saat sonra pansiyona geleceğiz. İsteyenler burada göle girebilir. Yürüyüşümüz yaklaşık molalar dâhil 7 saat sürecek. Akşam yemeği pansiyonda.

3.Gün İzmir - Dönüş
Karahayıt Köyü, Balıktaş Prehistorik Kaya Resimleri, Yediler Manastırı ve Freskleri, İsa Mağaraları ve Freskleri, Herakleia, Athena Tapınağı, Endymion Tapınağı, Agora ve Tiyatro
Kahvaltımızı yaptıktan sonra, araçla 25 dakika uzaktaki Karahayıt Köyüne gidip, oradan yürüyüşe başlayacağız. Yaklaşık 30 dakika sonra Balıktaş Prehistorik kaya resimlerini göreceğiz ve oradan 2 saatlik yürüyüş sonrası Latmostaki Yediler Manastırına gezip, Freskleri inceleyeceğiz. Burada 30 dakika gezdikten sonra tekrar Herakleiaya doğru yürüyüşe geçeceğiz ve 1,5 saat sonra İsa mağaralarını ziyaret edeceğiz. Burada kaya oyuklarındaki freskleri göreceğiz. Daha sonra Herakleiaya olan yürüyüşe devam edeceğiz. 1,5 saat sonra Herakleiadaki tapınakları, tiyatroyu ve agorasını ziyaret edip pansiyona döneceğiz. Yürüyüşümüz molalar dâhil toplam 6 saat sürecektir. Pansiyonda kısa bir moladan sonra 1 saatlik araç yolculuğu ile İzmir Havaalanına varıyoruz. Pegasus Havayolları dönüş.

Fiyata Dahil Olanlar ;
- Rehberlik hizmeti
- Tur boyunca tüm transferler & otobüs 
- Sabah Kahvaltı, Öğle Yemekleri, Akşam Yemekleri
- 2 Gece hotelde konaklama.
İç hat Uçak Bileti Gidiş/Dönüş.

Fiyata Dahil Olmayanlar ;
- Müze ve ören yeri giriş ücretleri dahil değildir.
- Bafa Tekne turu (opsiyonel)

Kişi başı fiyat: 590 TL

İzmir'den Bodrum'a seyahat edenler, Bafa Gölü ve çevresinin dingin güzelliğini bilirler. Bünyesinde yer alan antik yerleşimleriyle sırrını yüzyıllarca vermeyen bu sessiz güzellik, Söke'den sadece 40 dakikalık bir uzaklıktadır. Pek çok efsanenin vatanı olan Bafa Gölü ve çevresi, kendisini görmeye gelenleri boş çevirmez ve tüm güzelliğini gözler önüne serer. Yazılı kaynaklar tarihinin 2000 yıl öncesine gittiğini söyler. Günümüzde Söke - Milas istikametinin ana rotası olan geniş körfez, Söke Ovası üzerinde yer alır. Büyük Menderes Nehri, taşıdığı alüvyonlarla denize dökülme noktasından biriktirerek, gölün ağzını kapattı ve bu günkü şeklini almasını sağladı. başka bir deyişle günümüz Bafa Gölü, harikulade sahil şeridiyle, Ege Denizi'nin pek çok limanına açılan deniz rotalarında yer alan geniş bir körfezdi. Bu özelliğiyle Orta Asya ve Avrupa ticaretinde önemli rol oynamıştır.

Beşparmak Dağları'nın zirvelerinde sürülerini yayan Çoban Endimon ve Ay Tanrıçası Selene'ye olan aşkı anlatılan efsanelerden günümüze ulaşanlar arasından sadece birisidir. Efsaneye göre Endimon, kavalından başka hiçbir şeyi olmayan bir çobandır. Ay Tanrıçası Selene, Endimon'un erkekçe güzelliğini seyrederken ona vurulur. Ay tanrıçası Selene, her gece Endimon'un üzerine eğilir, gümüş ışığıyla onu sarar ve kollar. Hatta Selene gökten ne zaman doğarsa onu sarar. Ne var ki; Selene'nin Endimon'la beraberliği aynı yoğunlukta olmaz. Hatta bazen hiç buluşamazlar. Öyle zamanlarda heryer kapkaranlık olurdu. Endimon ile Selene için sevgi, ışığın ta kendisiydi. Zeus bile bu sevgiden hoşlanır ve Endimon'a dileğini sorar. Endimon "ölümsüz bir uyku" diler. O gün bu gündür Beşparmak Dağları'nın dorukları ay ışığında kar yağmış gibi parıldar, Endimon'un kavalının sesi duyulur. Endimon'un büyük aşkı Ay Tanrıçası Selene, iki atın çektiği gümüş tekerlekli bir araba ile gökyüzünü dolaşan güzel bir kadındır. Bir çok sevgilisi vardır. Zeus�la beraber olduğu ve Pandia adında bir kızı olduğu, Arkadya'da Tanrı Pan ile seviştiği bilinir. Ancak Selene'nin en dillere destan aşkı Endimon ile yaşadığıdır. Öyle ki Endimon'dan 50 kızı olduğu söylenir.