yurt İÇİ TURLARI

tatilincisi.com

HİTİTLERİN İZİNDE GALATYA’DAN KAPADOKYA’YA

HATTUŞAŞ-AMASYA-BORABAY GÖLÜ-TOKAT-SİVAS-DİVRİĞİ-KAYSERİ-ERCİYES DAĞI-TALAS-GESİ BAĞLARI-AĞIRNAS-KIRŞEHİR-ÜRGÜP-GÖREME-AVANOS-UÇHİSAR-KAMAN-HACIBEKTAŞ

13-19 MAYIS 2017                   04-10 HAZİRAN 2017                16-22 EYLÜL 2017

1.GÜN: ANKARA-HATTUŞAŞ-YAZILIKAYA-ALACAHÖYÜK-ÇORUM

Sabah saat 07.30’da Tunus Caddesi No.14’de buluşma ve Hattuşaş’a hareket. Hitit’lerin başkenti Hattuşaş’ın 2 Km Kuzeydoğusu’nda bulunan Yazılı Kaya Açık Hava Mabedi’ne varış. Doğal kayalar içinde iki bölümden oluşan Hitit Tanrıları’nın rölyeflerinin duvarlara işlendiği Yazılı Kaya Açıkhava Mabedi gezisi ardından Hitit Başkenti Hattuşaş’da  M.Ö 3000–4000 yıllarına doğru yapılan gezintide Büyük Mabed, Aslanlı Kapı, Yer Kapı, Sfenks Kapı, Kral Kapı ve Büyük Kale görülecektir. Sungurlu’da alınacak Öğle yemeği ardından Alacahöyük Açık Hava Tapınağı ve müze ziyareti sonrası Çorum’a hareket. Çorum Müzesi ziyareti ve panoramik Çorum şehir turu ardından otelimize yerleşme. Serbest zaman akşam yemeği ve geceleme.

2. GÜN: AMASYA-BORABAY GÖLÜ       

Kahvaltı sonrası Amasya’ya hareket ediyoruz. Ferhat ile Şirin Su Kanalları, Gökmedrese gezileri ardından; 12 ayrı medeniyete ait Arkeolojik, Etnografik, Sikke, mühür, El Yazması ve İlhanlı Mumyaları olmak üzere yaklaşık 24.000 eserin sergilendiği Amasya Müzesinin gezilmesi. 2. Beyazıt Camii ve Külliyesi, 1914 Maket Amasya Müzesi, Yeşilırmak, Yalı Boyu Evleri ve Kral Kaya Mezarları’nın panoramik seyri ve fotoğraflanması. Ardından Hazeranlar Konağı, Şehzadeler Müzesi, Bimarhane(Darüşşifa), Amasya Tamiminin imzalandığı aslına uygun olarak yapılan Saraydüzü Kışlası gezileri sonrasında Amasya’ya yaklaşık 75 km uzaklıkta bulunan denizden 1030 metre yükseklikte 750 metre uzunlukta genişliği yaklaşık 40 ile 150 metre arası değişen Borabay Gölü’nün görülmesi, göl kenarında yürüyüş ve serbest zaman. Amasya’ya dönüş otele yerleşme akşam yemeği ve geceleme.

3. GÜN: TOKAT-BALLICA MAĞARASI – SİVAS

Kahvaltı sonrası Tokat ili Pazar İlçesi sınırları içinde kalan Sarkıt ve Dikitlerle bezeli Ballıca Mağarası ve Mahperi Hatun Kervansaray’ının görülmesi ardından Tokat’a hareket. Öğle yemeği için verilecek serbest zaman sonrası Tokat Müzesi (Gök Medrese), Taşhan, Tokat Mevlevihane’si ve Latifoğlu Konağı ziyaret edilecektir. Öğle yemeğinin ardından Sivas’a hareket ediyoruz. Sivas Şehir turu esnasında keyifli bir yürüyüş ile Şifahiye Medresesi, Çifte Minareli Medrese, Buruciye Medresesi, Sivas Ulu camii, Gökmedrese, Sivas Arkeoloji Müzesi, Atatürk Kongre ve Etnografya Müze Binası gezilerimizi gerçekleştiriyoruz. Ardından Çerkez’in yerinde çay kahve molası, İhramcızade Kültür Merkezi’nde El Sanatları atölyelerinin görülmesi, Subaşı Han’ında Gümüş Ustası ziyareti ve çerez alışverişi için serbest zaman ardından belirtilen saatte toplanma. Otelimize yerleşme akşam yemeği ve geceleme.

4. GÜN: SİVAS-KANGAL-DİVRİĞİ-KAYSERİ

Kahvaltı sonrası Kangal’a hareket ediyoruz. Kangal köpek çiftliğinin gezilmesinin ardından, Egzama ve Sedef hastalarını iyi eden doktor balıkları görmek üzere Balıklı Çermik’e gidiyoruz. Burada verilecek serbest zaman sonrası Divriği‘ye hareket.  UNESCO’nun dünya mirasına kabul ettiği ilk mimari yapımız Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nı gördükten sonra verilecek serbest zamanın ardından Şarkışla, Gemerek güzergâhından Kayseri Tuz Hisar köyünde bulunan 1232-1236 tarihleri arası Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan Sultan Han’ın gezilmesi. Kayseri’ye varış, otelimize yerleşme sonrası akşam yemeği ve geceleme.

5. GÜN: KAYSERİ-ERCİYES DAĞI- KAYSERİ ŞEHİR TURU–TALAS –GESİ BAĞLARI-AĞIRNAS

Kahvaltı sonrası Erciyes’e hareket ediyoruz. Erciyes Dağı Kayak Merkezi’nde yapacağımız keyifli bir yürüyüş sonrası fotoğraf çekimi ve serbest zaman. Kayseri şehir turumuza Atatürk Heykeli, Kayseri Kalesi, Saat kulesi, Gevher Nesibe Tıp Tarihi (Çifte Medrese) Müzesi ve Selçuklu Müzesi gezisi ile başlıyoruz. Döner Kümbet (Şah Çihan Hatun Kümbeti), Atatürk Evi ve Güpgüpoğlu Konağı gezileri ardından Gesi Bağları’na hareket ediyoruz. Gesi Bağları ile yöreye has Güvercin evlerinin görülmesi, fotoğraf çekimi ardından Talas’a hareket. Talas kent turumuza 17-18 yy ev mimarisinin en güzel örneklerini göreceğimiz Ali Saip Paşa Caddesi ile gezimize başlıyoruz.  Kız Mektebi, Cihannümalı Konağı, Eryılmazlar Evi,  Yamaklar Evi, Yücel Çakmaklı Film Atölyesi, Bülbül Hafız Konağı ve Ali Paşa Camii caddenin önemli yapıları bu yapıların dışardan fotoğraflanması ve keyifli bir yürüyüş sonrası ünlü mimarımız Mimar Sinan’ın doğduğu Ağırnas’a hareket ediyoruz. Köy içinde yapacağımız keyifli bir yürüyüş sonrası Kayseri’de bulunan otelimize varış. Serbest zaman sonrası akşam yemeği ve geceleme.

6. GÜN: KAYSERİ –KAPADOKYA – AVANOS – ÜRGÜP – GÖREME - NEVŞEHİR-KAYMAKLI YERALTI ŞEHRİ

Kahvaltı sonrası Kapadokya’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 1 saat 30 dakikalık bir yolculuk ile Avanos’a varış. Ülkemizin en uzun ırmağı olan ve Avanos’a hayat veren Kızılırmak ile Avanos seyri sonrası, Avanos’ta yöreye has Çanak çömlek atölyelerinden birinin görüyoruz. Çanak çömlek yapımı hakkında bilgi alıyoruz sonrasında alışveriş imkanı. Hayal Vadisi olarakta bilinen Devrent Vadisi ve Paşabağ görülmesi. Göreme Açık Hava Müzesi gezisi 1950 yılında açık hava müzesi haline getirilip ziyarete açılan ve 1985 yılında UNESCO tarafından eşsiz doğası ve tarihinden dolayı Göreme Milli Parkı olarak "Dünya Tarih Mirası" olarak kabul edilip ve korumaya alınan Göreme Açık Hava Müzesi gezimiz esnasında Rahibeler Manastırı ve yaşam alanları, Rahipler Manastırı ve yaşam alanları, Aziz Basel'in Şapeli, Elmalı Kilise, Azize Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, yemekhane, Azize Catherine Şapeli, Çarıklı Kilise, , İskeletli Şapel görülecektir. Göreme panorama Esentepe Vadisinden fotoğraf çekimi Yöreye has Onyx taşı atölyesi ziyareti ve alışverişi sonrası, Güvercinlik Vadisi, Uçhisar Kalesi seyrini fotoğrafladıktan sonra Kaymaklı Yeraltı Şehrine hareket ediyoruz. 4 katı ziyarete açık olan yeraltı şehrinin tüm bölümleri görülecektir. Otelimize dönüş. Akşam yemeği sonrası, Kapadokya bölgesine has sınırsız eğlencesi ile meşhur Türk gecesine hareket. Eğlence dolu bir gecenin ardından otelimize dönüş ve geceleme.

7. GÜN: KAMAN-KIRŞEHİR-HACIBEKTAŞ-ANKARA

Kahvaltı sonrası Hacıbektaş’a hareket ediyoruz. Hacıbektaş gezimize ilk olarak Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi ile başlıyoruz. Bu gezimiz esnasında 1.Avlu( Nadar Avlusu), 2.Avlu(Dergâh Avlusu), Aşevi, Camii, Mihman Evi(Konuk Evi), 3.Avlu(Hazret Avlusu) Çilehane, Kırklar Meydanı, Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi(Pir Evi) Güvenç Abdal Türbesi, Balım Sultan Türbesi gezilecektir. Müze gezisi ardından Kırşehir’e varış. Kırşehir merkezde Selçuklu dönemi Caca Bey tarafından 1271-1272 yıllarında bir gözlem evi (rasathane) ve medrese olarak yaptırılmış olan Cacabey Camii ziyareti ve fotoğraf çekimi ardından Kaman’a varış. Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Japon Bahçesi gezileri sonrası Keskin Kırıkkale güzergâhından Ankara’ya varış ve gezimizin sonu.

OTELLERİMİZ

ÇORUM  ANİTTA HOTEL 5*

AMASYA 

APPLE PALACE HOTEL 4*

SİVAS 

BURUCİYE HOTEL 4*

KAYSERİ  HİLTON HOTEL 5*

ORTAHİSAR DİLEKKAYA HOTEL4*

*** Lütfen Okuyunuz ***

NOTLAR:

* Otobüslerimizde kayıt sırasına göre koltuk numarası verilmektedir.
* Turlara yeterli katılımın sağlanamaması durumunda  tur hareket tarihine 2 gün kala tüm katılımcılara bilgi vermek kaydıyla tur iptal edilir ve tur ücretleri iade edilir.
* Rehberiniz hava ve yol şartlarına göre programı değiştirme hakkına sahiptir.
* Otellerimize giriş saati 14.00’tür. Erken girişler, müsaitliğe göre belirlenecektir.
* Acentemiz tur kalkış tarihine kadar konaklama yapılacak otel kategorilerini gizli tutmak sureti ile değiştirme hakkına sahiptir.
* Turlarımızda ulaşım, 8-14 kişi arası kayıtlarda lux minibüs, 15-25 kişi arası kayıtlarda lux midibus 25-45 kişi arası kayıtlarda lux otobüslerle sağlanır.